üye ol
Bir çok ünlü isim, sanatçı, sporcu 2yuz.com üyesidir

populer müzik nedir???

• 22 Kasım 2007 1043626 sizce populer müzik nedir... populer müziğin müzikalitesi neye göre ölçülür?
  • 24 Kasım 2007 1046535 Sabun köpüğü gibi olan yalnızca o yaz, o dönem dinlenen sonra hatırlanmayan ve bir birinin benzeri olan şarkılar... Kısaca ayrıcalıklı, özgün olmayan eserler... Belli bir süre popüler olanlar!... Bir de kalıcı olanlar var... "Kimler Geldi Kimler Geçti" ... İlhan İrem, Cem Karaca, Barış Manço, Sezen Aksu, Gülden Karaböcek, Bülent Ersoy, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Ajda Pekkan, Nilüfer, Kayahan, Edip Akbayram, Ahmet Kaya, Zeki Müren, Emel Sayın, Müzeyyen Senar, Neşe Karaböcek, Selda Bağcan, Kibariye, Ferdi Tayfur, Ayten Alpman, Nükhet Duru, Erol Evgin, Ali Kocatepe, Candan Erçetin, Tarkan, Emre Altuğ, Gökhan Özen, Göksel, Kıraç, Yıldız Tilbe, Nazan Öncel gibi sanatçılar kendi tarzlarını buldukları için kalıcı olmuşlardır... Kısaca kulağa hoş gelen her şey diyorum, müziği kategorize etmeden!... Sezen Aksu ne güzel söylemiş "Beni kategorize etme" Ve daha pek çok özgün eser üreten genç sanatçılar ve gruplar ileride kalıcı olacaklardır... Ben her ne kadar böyle cevap versem de bir röportajda sorduğum soruyu sevgili Ajda Pekkan "Hepimiz popüler kültürün ürünüyüz... Genç arkadaşlarımız da ileriye doğru kalıcı olacaklardır... Arabesk müziği, yeni sentezler yapmayı çok seviyorum" demişti... Çoğu kişi bu soruya cevap olarak, pop müzik popüler müziktir diyebilir ama Sevgili Ferdi Tayfur'da "Bir dönem en popüler müzik bizim müziğimizdi öyleyse Arabesk müzik pop müzik, hepsi birbirinden besleniyor aslında"... diyerek cevap vermişti. Yine Sevgili Orhan Gencebay, Gülden Karaböcek ve Müslüm Gürses yaptığı çalışamaları Serbest çalışmalar olarak nitelendiriyor... O yüzden müziği kategorize etmek doğru değil, sadece birbirinin tekrarı duygudan uzak şarkıları sevmiyorum... Erol Evgin'de kalitesiz müzikten yakınan değerli sanatçılardan birisidir... O da "Bizim torunlarımıza bıraktığımız anılarımıza sinmiş şarkılarımız var, merak ediyorum şimdi ki nesil torunlarına neler bırakacak!... Kırcan mı Belimi... " dediğini hatırlıyorum... Herkes dinlemek istediği müziği seçmekte özgür sonuçta, kimisi tekno, kimisi elekronik müzik, kimisi Türk Hafif Müziği desin, alternatif müzik yapanlar da her zaman ayrıcalıklı olacaktır. Gece Yolcuları, Cem Adrian, Pamela, Redd, Evrim Tüzün gibi..
  • 26 Kasım 2007 1048565 Yılların ESKİTTİĞİ hatta ayların eskittiği müziktir
  • 6 Aralık 2007 1067953 Popüler müzik yapan sanatçı ve gruplar arasında 80lerden günümüze kadar olan süreç içerisinde aşağıda isimleri yazılan sanatçı veya grupların yıldızlaştıklarını görüyoruz.
    (aklıma ilk gelenleri yazdım))

Simply Red,
    Alanis Morissette,
    Ricky Martin,
    Jennifer Lopez,
    Black Eyed Peas,
    Fergie,
    Gwen Stefani,
    Justin Timberlake,
    Jennifer Lopez,
    Shakira,
    Mariah Carey,
    Christina Aguilera,
    Britney Spears,
    Kyle Minogue,
    Usher Raymond,
    George Michael,
    Madonna
    ve Popun Kralı olarak anılan Michael Jackson

Bu insanlar aylar ve yıllar içerisinde eskimeyen ve eskimeyecek şarkılar seslendirmişler ve insanların hayatlarına sesleri ve müzikleri ile pek çok şey katabilmişlerdir.

Pop müziğin Türkiyemiz'deki yanlış algılanmasından ve de yanlış tarif edilmesinden dolayı bu müzik türü ülkemizde bazen "tu kaka" olarak görülebiliyor.

Pop müzik şarkısı olarak aklıma ilk gelen Careless Whisper'ın lezzeti ve de güzelliği yeterince ortadadır mesela.

Maaleseftir ki pek çok alanda olduğu gibi olduğu gibi pop müzik konusunda da var olanı kendi eksikliklerimiz içerisinde eritmeyi başarmışız bence.
  • 6 Aralık 2007 1068198 Çok haklısın Serhat artık özenerek yapılan işlerin sayısı çok azaldı bu yüzden ortaya konan şeyler bir şeylerin fon müziği tadında oluyor

veya jingle gibi dillere pelesenk olacak söz öbekleri ve melodilerin bir araya gelmesinden oluşan "eser"lerle müziği geçiştiriyoruz (abur cuburla yemek saatini geçirmek gibi)

Serserim Benim (Uzay Heparı) ve Bile Bile (Sezen Aksu/Onno Tunç) gibi şarkıları da bahsettiğin tarzda şarkılar olarak listeye eklemek isterim.

• 6 Aralık 2007 1068641
    Serhat karadaĞ demiş ki;
    Elektronik müziği henüz dinlemeyen ve bilmeyen bir ülkede Sertab Erener Murat Uncuoğlu ve Aytekin Kurt la beraber güzel bir çalışma sundular.

Ne kadar başarılı oldu ?

Proje mi kötüydü bence hayır, gayet net ve profesyoneldi.

Ama dinleyen kulaklarında bu profesyonelliğe erişmesi lazım ki ne dinlediğimizi bilelim.

O zaman anlaşılacaktır artık Türkiye Müzik dinliyor emek vermeliyiz diye... Bir fısıltı... olmaz mı?

valla cok haklisin bu ülkede amele teknosu ve patik trance a kulaklar cok alisik..
    ama gel gor yinede daft punk, astrix, infected mushroom gibi synthesizer delilerininde kulaklarını çınlatcağımız güzel bir kitle var fakat herzaman ki gibi yetersiz..
  • 6 Aralık 2007 1068643 ''Sanat '' olmak için gerekli Evrensel ölçütlerde olmayan.Zamanın trendine uygun tüketim müziğidir.Güzeldir.
  • 6 Aralık 2007 1068855 populer muzık azınlıga degıl cogunluga hıtap eden muzıktır(bence)
  • 7 Aralık 2007 1068871 CİNSİYETİ GÖRDÜĞÜ RAĞBETE GÖRE DEĞİŞEN ,NE OLDUM DEĞİL NE OLACAĞIM ENDİŞESİ TAŞIMAYAN, BUGÜN VAR YARIN YOK MÜZİK ESERLERİ ÖRNEKLERİNDEN OLUŞAN MÜZİK GÜNDEMİNE POPÜLER MÜZİK DENİLEBİLİR
  • 7 Aralık 2007 1069022
    • Sizce bugüne kadar, hayatınız boyunca kaç şarkı dinlemişsinizdir?
    • Peki, sizce bu şarkılardan kaç tanesi hayatınızda yer etti?
    • Bugün, klasik çıkarmak hala mümkün mü?
    • Türkiye'de popüler müzik, Batı'yı ne kadar takip etmek zorunda?
    • Benlik kaybına uğrar insanım...
    • FacebOOK haber olur... başlık olursa dert dinletir!

Bir yanım karşı koyar bir yanım ister...

Bu size birşey hatırlatıyor mu?

-insan-
    varlıkları başka boyutlarda olduğundan armoni ya da kakafoni yaratmaları her an kuvvetle muhtemeldir.

Bu yazının bu noktadan sonra iki yönde de devam etmesi olası...
  • 17 Ocak 2008 1152038 Popüler müzik:çok beğenilen,rağbet gören,en çok dinlenen vs.. gibi özetleyebiliriz sanıyorum.
    Popüler müzik şimdilerde adına POP MÜZİK denen şey değildir.Buna göre bir dönem Halk Müziğide POPÜLER müzik olabilir,Sanat Müziğide POPÜLER müzik olabilir...
  • 14 Nisan 2009 1919116 popüler kültürün müziği ..
  • 14 Nisan 2009 1919145 popüler müzik kötü değildir..her zmana vardır,olacaktır..mozart ın divertimentoları da,bir çok strauss valsi de o dönemin pop müziğidir..birşeyin iyilik kötülük derecesini zamanla aşınmaya endekeslemek yanlış bence.
  • 12 Mayıs 2009 1958891 yoğun bir kavram karmaşasının yaşandığını düşündüğüm terim. her kafadan bir ses çıkıyor, popüler müzik ile ucuz müzik karıştırılıyo, halbuki popüler müzik o zamanın dinlenen müziği demektir ve her türü içine alan genel bir kavramdır (benim şahsi tanımlamam, lütfen ukalalık olarak almayın), ancak kullanım amacında saptırıldığında kateogrileştirilmiş ve bütün ucuz müzikler popüler müzik olarak görülmeye başlamıştır. halbuki popüler müziğin içine rock da girer, arabesk de, pop da, klasik de...
1
Bu sayfaya kullanıcılar tarafından girilmiş olan tüm yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.
2yuz.com hiç bir şekilde yazarlardan, yazılanlardan sorumlu değildir.
Forum RSS iletişim 2006-2014 2yuz.com Tüm Hakları Saklıdır