üye ol
Bir çok ünlü isim, sanatçı, sporcu 2yuz.com üyesidir

şarkı söylerken nefes...

• 7 Mart 2007 377222 Benim kaydini yaptigim taninmis ya da taninmamis bircok solistin bundan haberi vardi acikcasi...
  • 11 Mart 2007 382805
    Tranquil demiş ki;
    Benim gördüğüm; bir çok şarkıcının detone olduğu.
    Çok ünlülerin bile.
    Bir de üzerine böyle olmadığını iddia ediyorlar ki işte bu bizi geriye götürür.
    Kabul edilmesi lazım

Bu söz bana mı yoksa ben yanlış mı değerlendirdim ?
  • 12 Mayıs 2007 535887 nefes nefes nefes...onsuz nasıl fa çakarım ben
  • 13 Mayıs 2007 537129
    YUSUF demiş ki;
    okulda şan bölümündeydim.Gerçi şancı değilim.Hocam hep derdi ki yanlış yerde nefes alırsan detone olursun.Ve bütün arialarda lied lerde nefes yerleri vurgular yazar,melodik yapıyı bozmamak için ve detone olmamak için.Sizce Türkiye'de kaç şarkıcı stüdyoya girmeden evvel şarkısını bu kriterlere göre çalışıyor?Acaba nefes yerleri ve melodik yapı tespit'i yapıyor mu?Herkes duygusu güzel diye geçiniyor.Ama bence duygu matematikle birleşirse daha sağlam olur.Bir bina dışarıdan güzel görünmeli(ruh),ama depreme de dayanıklı olmalı( matematik),biz sadece güzel bina yapıyoruz ama hepsi çöküyor işte.

cok dogru yazmıssın yusuf ..bende o parca aralarındaki virgüllere cok dıkkat ederdım cunku en dogru yer orasıydı nefes ıcın..sımdıkı krıterler cok degıstı artık pıyasada bırak dogru yerde nefes alarak album kayıdı yapmayı seslerı düzgün duyurmak ıcın bıle programlar kullanılıyor bılıyosun..

studyoda sarkı soyleyen sarkıcıların basında ıyı bır aranjor bulunursa belkı bu sorunlar mınımuma ındırelebılınır..bunun yanında acaıp prozodı hataları yapılıyor sözlerde turkceye hıc uymayan aksanlar verılıyor sarkılarda... birileri farkındadır umarım bıraz daha özen gosterelım olmazmı
  • 13 Mayıs 2007 540031
    YUSUF demiş ki;
    okulda şan bölümündeydim.Gerçi şancı değilim.Hocam hep derdi ki yanlış yerde nefes alırsan detone olursun.Ve bütün arialarda lied lerde nefes yerleri vurgular yazar,melodik yapıyı bozmamak için ve detone olmamak için.Sizce Türkiye'de kaç şarkıcı stüdyoya girmeden evvel şarkısını bu kriterlere göre çalışıyor?Acaba nefes yerleri ve melodik yapı tespit'i yapıyor mu?Herkes duygusu güzel diye geçiniyor.Ama bence duygu matematikle birleşirse daha sağlam olur.Bir bina dışarıdan güzel görünmeli(ruh),ama depreme de dayanıklı olmalı( matematik),biz sadece güzel bina yapıyoruz ama hepsi çöküyor işte.

kesinlikle katılıyorum....
  • 13 Mayıs 2007 540042
    Korhan BORA demiş ki;
    Çok güzel bir başlık... Eline mikrofon alan herkesin ''sanatçı!'' olduğu ülkemizde dikkat edilmesi gereken bir husus..!

+1
  • 18 Mayıs 2007 554677 valla ben oksijen tüpü kullanıyom iyi geliyo
  • 23 Mayıs 2007 571975 Tansucum bende halen babanı zevkle dinliyorum ve onun şarkılarınla insanlara hizmet veriyoruz.
    beni bul.
  • 15 Ekim 2007 954988
  • 15 Ekim 2007 956008 o kadar yanlış şarkı söyleyen var ki,bunlar o kadar fitursuzca yapıyorlar ki bu işi,biz burda ıncık cıncık nefesti diyaframdı derken parsayı onlar götürüyorlar...bu gerceği de unutmayın..
  • 16 Ekim 2007 956155 Kim iyi nefes alır kullanırsa,o iyi şarkı söyleyebilir.İnsan vücudu üç türlü nefes almaya müsaittir;

1.GÖĞÜS NEFESİ:

Omuzların kalkması ve kolların altından alınarak gerçekleştirilir.Bu şekilde çok az nefes alınmış olur.Göğüsten alınan nefes her zaman yanlıştır.Çünkü çok dar olup göğüs boyun ve yüz adelelerinin kullanılmasına neden olur.Bu tarz nefes,şarkı söylemeyi güçleştirir ve devamlılığı önler.

2.GÖĞÜS VE KARIN BOŞLUĞU NEFESİ:

Bu şekilde çok nefes almak mümkündür.Bu tarzda diyafram aşağı itilir sonra göğüse nefes alınır.Göğüs ve karınla alınan nefeste doğru değildir.Nefes kontrolü çok zordur.Çok fazla enerji kaybına neden olur ,karın adelelerini yorar.Bu tarz nefes ancak yattığınız yerde şarkı söyleyecekseniz size yardım sağlar.

3.DİYAFRAM VE GÖĞÜS NEFESİ:

Diyafram ve göğüs birleştirilerek alınan nefes idealdir.Daha fazla nefes alma imkanı doğar.Diyafram nefesini doğru almak için daima burundan nefes almaya dikkat edilmelidir.Nefes alınırken diyafram yumuşak olarak aşağı itilirken göğüs şişecektir.Bu nefes şan da ve şarkı söylemede en önemli konudur.Bazı yanlış yorumlara sapmamak adına şunu belirtmekte fayda var;vücuda alınan nefesin depolandığı tek yer ciğerlerdir,nefes karın bölgesine gitmez sadece diyafram dediğimiz ince zar nefes sayesinde aşağı doğru itildiğinden karnı şişirir.

Şimdide başka bir konu olan kötü nefes almaya neden olan olaylara bakalım;
    1-Göğüs kullanılarak omuzların seviyesine kadar alınan nefes.
    2-Fazla nefes almak ve boşaltmak.
    3-Sesli bir şekilde nefes almak.
    Bu tarz ilk önce estetik değildir,devam edildiği taktirde gırtlakta ve akciğerlerde yanmalar olur.
    4-Çok çabuk nefes almak.
    Alınan nefesin miktarı az olduğundan müzik cümlelerini tam olarak yapmak imkansız hale gelir.Nefesin ölçülü şekilde alınması ve idare edilmesi zorunludur.
    5-Alınan nefesi fazla tutmak için gösterilen çaba.
    Sanatçı nefesini tutarak piano(hafif)söylediğini zanneder yada buna gayret eder.Alınan nefesi hapsederek kullanma,hançereyi zorlar.Bu nedenle kortvokallerde yapacakları vibrasyon için normal havayı bulamadıklarından dengesiz bir vibrato ortaya çıkar.Bir ses sanatçısı ilk önce nefesi öğrenip sonra rözonans boşluklarında bunu büyülterek karakteristik parlak bir ses ortaya çıkarmalıdır.

Ağızdan nefes almak tehlikelidir çünkü bu,sesin kısılmasına velarenksin hastalanmasına neden olur.Bu hallerde iyileşebilmek için sesi dinlendirmek,şarkı söylememek,elden geldiğince az ve mırıldanarak konuşmaya çalışmak gereklidir.

Burada anlatmaya çalıştığım şey doğru ve yanlış nefes almanın nasıl olduğu ve etkileri üzerineydi.Bunun dışında şarkı söylerken kelimelerin tam ortasında nefes almakta çok yanlıştır.İstiklal Marşımızda çok yapılır bu hata;
    Korkma sönmez bu şafak(nefes)larda yüzen alsancak,
    Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak o be(nefes)nim milletimin....gibi.Bu hatayı en çok sanat müziği söyleyen sanatçılarda duymak mümkün.Parça biterken en son kelimesinin ortasında nefes alıp bir kelimeyi iki kelimeymiş gibi söylemeleri kulağa çok batıyor.

Umuyorum bu açıklamalar ses ve tiyatro sanatçısı arkadaşlarım için faydalı olur.
  • 16 Ekim 2007 956315 Arkadaşlar bu arada ses tekniği ve şarkı söyleme ile ilgili bilgi isterseniz seve seve yazmaya çalışırım.
  • 16 Ekim 2007 956482
    bikedriver demiş ki;
    Kim iyi nefes alır kullanırsa,o iyi şarkı söyleyebilir.İnsan vücudu üç türlü nefes almaya müsaittir;

1.GÖĞÜS NEFESİ:

Omuzların kalkması ve kolların altından alınarak gerçekleştirilir.Bu şekilde çok az nefes alınmış olur.Göğüsten alınan nefes her zaman yanlıştır.Çünkü çok dar olup göğüs boyun ve yüz adelelerinin kullanılmasına neden olur.Bu tarz nefes,şarkı söylemeyi güçleştirir ve devamlılığı önler.

2.GÖĞÜS VE KARIN BOŞLUĞU NEFESİ:

Bu şekilde çok nefes almak mümkündür.Bu tarzda diyafram aşağı itilir sonra göğüse nefes alınır.Göğüs ve karınla alınan nefeste doğru değildir.Nefes kontrolü çok zordur.Çok fazla enerji kaybına neden olur ,karın adelelerini yorar.Bu tarz nefes ancak yattığınız yerde şarkı söyleyecekseniz size yardım sağlar.

3.DİYAFRAM VE GÖĞÜS NEFESİ:

Diyafram ve göğüs birleştirilerek alınan nefes idealdir.Daha fazla nefes alma imkanı doğar.Diyafram nefesini doğru almak için daima burundan nefes almaya dikkat edilmelidir.Nefes alınırken diyafram yumuşak olarak aşağı itilirken göğüs şişecektir.Bu nefes şan da ve şarkı söylemede en önemli konudur.Bazı yanlış yorumlara sapmamak adına şunu belirtmekte fayda var;vücuda alınan nefesin depolandığı tek yer ciğerlerdir,nefes karın bölgesine gitmez sadece diyafram dediğimiz ince zar nefes sayesinde aşağı doğru itildiğinden karnı şişirir.

Şimdide başka bir konu olan kötü nefes almaya neden olan olaylara bakalım;
    1-Göğüs kullanılarak omuzların seviyesine kadar alınan nefes.
    2-Fazla nefes almak ve boşaltmak.
    3-Sesli bir şekilde nefes almak.
    Bu tarz ilk önce estetik değildir,devam edildiği taktirde gırtlakta ve akciğerlerde yanmalar olur.
    4-Çok çabuk nefes almak.
    Alınan nefesin miktarı az olduğundan müzik cümlelerini tam olarak yapmak imkansız hale gelir.Nefesin ölçülü şekilde alınması ve idare edilmesi zorunludur.
    5-Alınan nefesi fazla tutmak için gösterilen çaba.
    Sanatçı nefesini tutarak piano(hafif)söylediğini zanneder yada buna gayret eder.Alınan nefesi hapsederek kullanma,hançereyi zorlar.Bu nedenle kortvokallerde yapacakları vibrasyon için normal havayı bulamadıklarından dengesiz bir vibrato ortaya çıkar.Bir ses sanatçısı ilk önce nefesi öğrenip sonra rözonans boşluklarında bunu büyülterek karakteristik parlak bir ses ortaya çıkarmalıdır.

Ağızdan nefes almak tehlikelidir çünkü bu,sesin kısılmasına velarenksin hastalanmasına neden olur.Bu hallerde iyileşebilmek için sesi dinlendirmek,şarkı söylememek,elden geldiğince az ve mırıldanarak konuşmaya çalışmak gereklidir.

Burada anlatmaya çalıştığım şey doğru ve yanlış nefes almanın nasıl olduğu ve etkileri üzerineydi.Bunun dışında şarkı söylerken kelimelerin tam ortasında nefes almakta çok yanlıştır.İstiklal Marşımızda çok yapılır bu hata;
    Korkma sönmez bu şafak(nefes)larda yüzen alsancak,
    Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak o be(nefes)nim milletimin....gibi.Bu hatayı en çok sanat müziği söyleyen sanatçılarda duymak mümkün.Parça biterken en son kelimesinin ortasında nefes alıp bir kelimeyi iki kelimeymiş gibi söylemeleri kulağa çok batıyor.

Umuyorum bu açıklamalar ses ve tiyatro sanatçısı arkadaşlarım için faydalı olur.

• 16 Ekim 2007 956486 Korkma sönmez bu şafak(nefes)larda yüzen alsancak,

• 16 Ekim 2007 956500 yinede bi konuya değinmeden edemicem
    istiklal marşımız güzel örnekte
    fakat marşımız baştan sona prozedi hatalıdır
    onun için yanlış alınan nefeslerde bununda etkisi var
    prozedi hatası yanlış nefes ortaya çıkan sanıyorum facia bir duyum oluyor ...
1 2
Bu sayfaya kullanıcılar tarafından girilmiş olan tüm yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.
2yuz.com hiç bir şekilde yazarlardan, yazılanlardan sorumlu değildir.
Forum RSS iletişim 2006-2014 2yuz.com Tüm Hakları Saklıdır