üye ol
Bir çok ünlü isim, sanatçı, sporcu 2yuz.com üyesidir

KOREOGRAFİ VE KOREOLOJİ

• 5 Ekim 2008 1687444 Dans üzerine tasarım yapmak ve bir kağıda dökmek...

İşte yakalayamadığım ve devingen bir gerçekle daha karşı karşıya kaldı benim tasarımcı ruhum...

Octavio Paz, “Dans insan bedeninin şiiridir” diyorsa, birilerinin de bu şiiri kaleme alma zamanı çoktan gelmiş demektir.

İşte bir bale şairi;
    Suna Eden Şenel (F.I. Chor,)

"1959 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü'nden mezun olup Ankara Devlet Opera Balesi’nde göreve başlar. 1962 yılında Türk Balesinin kurucusu ve Sanat Danışmanı Dame Ninette de Valois'nın çağrısı ile İngiltere'ye gider. Londra'da Kraliyet Dans Akademisi "Benesh Koreoloji Enstitüsü"nde Hareket Yazısı ve Dans Bilimi eğitimi gördükten sonra Enstitünün kurucusu Rudolf ve Joan Benesh'in özel öğrencisi olarak eğitim gören Suna Şenel yoğun çalışmayla sınıf atlayarak Eylül 1963’de Intermadiate Notasyon’u altı ay sonra da Yüksek Notasyon (Advance) öğrenimini tamamlar.

Dört yıllık koreoloji eğitimini 18 ayda tamamlayarak Şubat 1964'te Benesh Koreoloji Enstitüsü’nden "Yüksek Seviyede Öğretmenlik Onur Diploması" ile mezun olur. Londra’da bulunduğu yıllarda Royal Ballet ve White Lodge'da öğretmenlik yapar ve enstitünün kurucusu Rudolf Benesh ile birlikte Notasyon Teori kitapları yazar. Ayrıca katıldığı koreografi yarışmalarının her ikisinde de birinci olur. Bu çalışmaları ve Giselle Balesini Hareket Notasyonu ile yazmasında gösterdiği başarısından dolayı A.I.Chor. unvanı verilir.

Böylece Benesh Koreoloji Enstitüsü’nün ve dünyanın üçüncü, Türkiye'nin ilk koreolojisti (Dans Bilimcisi) olur. Suna Şenel yurda döndükten sonra Ankara Devlet Balesinde Koreolojist ve Repetitör olarak çalışmalarını sürdürür. 1969 da Dame Ninette de Valois tarafından Bale Yöneticiliğine seçilir ve ilk idari görevine bu yıllarda başlar.

Uzun yıllar Dame Ninette'in asistanlığını yapar ve 1966’da yine D. Ninette'in direktifleri ile ilk olarak "Kapandakiler (The Burrow)" Balesi'ni sahneye koyar. Gerek İngiltere'de gerekse Türkiye'de birçok ünlü koreograf ve bale ustaları ile birlikte çalışan Suna Şenel'in çok geniş bir bale repertuarı bulunmaktadır.

Yaptığı tüm başarılı çalışmalarından dolayı 1968’de F.I.Chor. unvanı ile onurlandırılan 5. Dans Bilimcisi olur ve İngiltere Dans Akademisi'nin onursal üyesi seçilir.

Benesh Notasyon sistemi ile Türk Halk Oyunlarının yazılabilirliği üzerinde uzun araştırmalarda bulunan Suna Şenel Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Üniversiteler bünyesinde düzenlenen kurslarla Halk Oyunları ile ilgili uzmanlara bu konularda eğitimler verir. Her fırsatta üniversitelere bağlanması ve Türk halk oyunlarının tespiti, sahnelenmesi kapsamında Koreoloji ve Notasyon'un ders olarak eğitim programına alınması gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu konularda ulusal ve uluslararası seminer ve kongrelere katılarak bildiriler sunar.

Suna Şenel, Türk halk oyunlarındaki yöresel üslup ve tavırların normatif özelliklerini Koreolojik yöntemlerle saptamak ve notasyon ile tespit edebilmek için semboller geliştirir. Eylül 1992'de Londra'daki Kraliyet Dans Akademi "Uluslararası Bilimsel Araştırma Yüksek Kurulu"na sunar. İlk kez Suna E. Şenel tarafından orijinal oyun örnekleri ile sunulan Türk halk oyunları, uluslararası F.I. Chor üst düzey dans bilimcilerinden oluşan kurul tarafından analiz edilir ve koreografik özelliği büyük hayranlık uyandırır.

Sonuçta, Suna Şenel'in sunduğu "Türk Halk Oyunlarının Notasyonu", Benesh Özel Hareket Yazım Kuralları kapsamında, Uluslararası Dans Bilimi platformuna "Folk Dance Notation" olarak katılmış olur."

Koreografi ve koreoloji konusundaki paylaşımlarınızı bu başlığa aktarmanız dileğimle.

Saygılarımla.
  • 5 Ekim 2008 1687487 sayende bir Suna Eden Şenel tanıdım...
    teşekkürlerimle eskizci

• 6 Ekim 2008 1690530
    Zeki Çelik demiş ki;
    sayende bir Suna Eden Şenel tanıdım...
    teşekkürlerimle eskizci

Ben de sayende düşün ön cehesini tanıdım. Saygılar benden.
  • 6 Ekim 2008 1690554
    nehirella demiş ki;
    teşekkür ederim

Buna bir dans yazısıyla yanıt vermek isterdim ben ama işte dans edemiyorum. Yazamıyorum desem ayrı, çizemiyorum desem apayrı...
1
Bu sayfaya kullanıcılar tarafından girilmiş olan tüm yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.
2yuz.com hiç bir şekilde yazarlardan, yazılanlardan sorumlu değildir.
Forum RSS iletişim 2006-2014 2yuz.com Tüm Hakları Saklıdır